Copernicana w KPBC i portalu Nicolaus Copernicus Thorunensis

2010-02-17

W związku z 65 rocznicą powstania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Święta Uczelni oraz urodzin Mikołaja Kopernika Biblioteka Uniwersytecka, wspólnie z partnerami przygotowała setki obiektów do digitalizacji i umieszczenia zarówno w bibliotece cyfrowej portalu, jak i w nowym portalu Nicolaus Copernicus Thorunensis, którego otwarcie nastąpi 19 lutego b.r. a będzie dostępny pod adresem: http://copernicus.torun.pl.

Wyselekcjonowano, opracowano, zeskanowano ponad 100 książek, 187 artykułów, 47 zeszytów czasopisma Mitteilungen des Coppernicus-Vereins für Wissenschaft und Kunst zu Thorn, 68 Dokumentów Życia Społecznego, 13 pocztówek, 48 grafik w sumie około 500 nowych cyfrowych obiektów, które popularnie nazywa się Copernicanami w tym najcenniejsze stare druki De revolutionibus... (różne wydania); serię Studia Copernicana; serię Biblioteczka Kopernikańska i inne. Nie wszystkie obiekty będą udostępnione od razu, ale w miarę pozyskiwania praw autorskich mamy nadzieję udostępnić ich jak najwięcej.

Projekt jest realizowany wspólnie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Gminę Miasta Toruń we współpracy z Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Portal skierowany jest do szerokiego grona odbiorców poszukujących informacji o życiu Kopernika, uprawianych przez niego naukach, jego wielkim odkryciu i wpływie na późniejszy rozwój cywilizacji.

Bożena Bednarek-Michalska