Cyfrowe kopie najcenniejszych europejskich rękopisów dostępne w Toruniu

2010-01-05
17 grudnia 2009 r. doszło do podpisania umowy między Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu i Biblioteką Narodową w Pradze w sprawie współpracy w zakresie projektu Manuscriptorium. Ideą tego projektu jest zbudowanie dostępnej on line bazy danych, obejmującej historyczne rękopisy, stare druki oraz inne rzadkie dokumenty, dla których wspólnym mianownikiem jest krąg dziedzictwa europejskiego. Koordynatorem projektu, którego realizacja rozpoczęła się w 1992 r., jest Biblioteka Narodowa w Pradze. Dzisiaj w projekcie uczestniczy kilkadziesiąt bibliotek, archiwów i instytucji z całej Europy. Manuscriptorium pełni także rolę biblioteki cyfrowej, gromadzącej kopie i edycje najcenniejszych obiektów, głównie średniowiecznych rękopisów. Wraz z podpisaniem umowy w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu będzie możliwość oglądania tych obiektów bez konieczności wyjeżdżania. W zamian toruńska biblioteka zobowiązała się przesyłać do Manuscriptorium swoje rekordy katalogowe i cyfrowe kopie rękopisów, starych druków i innych cennych dokumentów, które znajdują się w KPBC.