Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie (1919-1939)

2009-12-10

Wystawa Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie (1919-1939) przygotowana została w związku z 90. rocznicą wskrzeszenia uniwersytetu w Wilnie. Na 32 planszach można oglądać dokumenty, znaczki, ulotki i fotografie opowiadające o Uniwersytecie Stefana Batorego – jego twórcach, początkach, działalności naukowej, wykładowcach, życiu studenckim i naukowym, bibliotece uniwersyteckiej, sławnych wychowankach itp. Większość wspomnianych materiałów znajduje się w zbiorach Gabinetu Dokumentów Życia Społecznego Biblioteki Uniwersyteckiej, inne pochodzą od osób prywatnych i instytucji, które udostępniały pamiątki z tamtego okresu. Na USB wykładało wielu wybitnych profesorów m. in. Wincenty Lutosławski, Feliks Koneczny, Stanisław Pigoń, Marian Zdziechowski, Manfred Kridl, Konrad Górski, Stanisław Kościałkowski, Tadeusz Czeżowski, Antoni Zygmund, Wiktor Staniewicz, Henryk Elzenberg, Władysław Dziewulski, Stefan Ehrenkreutz, Maksymilian Rose. W gronie sławnych wychowanków można wymienić np. Czesława Miłosza, Stanisława Cata-Mackiewicza, Pawła Jasienicę, Stanisława Swianiewicza, Henryka Łowmiańskiego, Józefa Marcinkiewicza, Wilhelminę Iwanowską, Teodora Bujnickiego, Marię Znamierowską-Prüfferową. Oprócz zdjęć i dokumentów na wystawie można oglądać również ciekawe przedmioty, takie jak np. dekiel z bandą K!Cresovia Vilnensis.

Opracowanie i przygotowanie ekspozycji Anna i Mirosław Supruniukowie, opracowanie graficzne Kamila Solarska.