KPBC na światowej liście wyróżnionych repozytoriów naukowych

2008-01-31
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa znalazła się na światowej liście rankingowej 200 najbardziej rozpoznawanych repozytoriów naukowych The Webometrics Ranking of World Universities. Ranking jest tworzony z inicjatywy the Cybermetrics Lab - grupy badawczej należącej do Centro Superior de Investigaciones Científicas (CSIC) - najważniejszej naukowej publicznej instytucji Hiszpanii. Cybermetrics Lab został stworzony, by prowadzić ilościowe analizy Internetu, a zwłaszcza jego zawartości, szczególnie tych obszarów, które należą do nauki. Badania te wchodzą w zakres nowej dyscypliny nazwanej Cybermetrics lub Webometrics. Wskaźniki używane w badaniach są skorelowane z tymi stosowanymi w tradycyjnej naukometrii i bibliometrii. Celem projektu jest wskazanie ważności publikowania elektronicznego nie tylko, by wymieniać informację, ale także, by pokazać aktywność naukową i wzrost poziomu badań.

Pozycja KPBC 189 może nie jest dla nas zadawalająca, ale cieszymy się, że w hiszpańskich badaniach zostaliśmy zauważeni i na 589 wybranych do badań repozytoriów nasza biblioteka cyfrowa jest wyróżniana na specjalnej liście. Sukces ten osiągnęliśmy dzięki technologii, jaką stosujemy (dLibra - PSCC Poznań) oraz staraniom całego zespołu bibliotekarzy i informatyków.

Warto także wspomnieć, że trzecie miejsce na tej liście, zaraz po najważniejszym fizycznym i matematycznym ARXIV (Cornell University) zajmuje międzynarodowe repozytorium bibliotekarskie E-LIS, które współtworzą bibliotekarze z całego świata (59 osób), w tym także 2 polskie redaktorki z naszego regionu Bożena Bednarek-Michalska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Lidia Derfert-Wolf z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Repozytoria odgrywają coraz bardziej znaczącą rolę w komunikacji naukowej, dostarczają najnowszej literatury z badań (14,673,867 pozycji z 934 repozytoriów świata – patrz OAISTER) w sposób nieograniczony i nierestrykcyjny, przekłada się to bezpośrednio na wyniki i postęp w nauce. Szybki przepływ wiedzy otwartej (open access) powoduje, że do badań dołączają osoby, które wcześniej nie miały dostępu do osiągnięć nauki bądź to z powodu barier finansowych bądź technologicznych.

Bożena Bednarek-Michalska, koordynator KPBC i działaczka ruchu Open Access