Cyfryzacja zasobów akademickich UMK i UKW w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa

2020-05-12

Projekt Operacyjny Polska CyfrowaDzięki projektowi „Ucyfrowienie zasobów akademickich regionu kujawsko-pomorskiego dla potrzeb nauki i dydaktyki całego kraju”, zrealizowanemu w latach 2018-2021 przez Uniwersytet Mikołaja KopernikaUniwesytet Kazimierza Wielkiego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa wzbogaciła się o kolejne 28 tys. obiektów, które będą służyć prowadzeniu badań oraz poszerzaniu i uatrakcyjnianiu procesów dydaktycznych. Wśród tych zasobów znalazły się czasopisma regionalne i sprawozdania regionalnych instytucji, czasopisma, biuletyny i inne materiały emigracji polskiej, teksty dramatyczne wydane w USA, materiały dotyczące życia kulturalnego Polonii amerykańskiej na przełomie XIX-XX wieku, Pomeranica, Baltica, Prussica, Polonica sięgające XVI w., rękopisy, stare druki, mapy, grafiki, muzykalia, w tym pierwodruki Fryderyka Chopina z jego odręcznymi notatkami, zbiory fotografii artystycznej Wacława Górskiego, sprawozdania towarzystw naukowych i gimnazjów regionu, vilniana, dokumenty z Pracowni „Pamięć Bydgoszczan”, dokumenty z kolekcji rodziny Poznańskich, archiwum rodzinne Josefa Trajtlera, programy gimnazjalne z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, a także prace naukowe Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, kolekcja Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kresów Wschodnich i obiekty z Muzeum Oświaty w Bydgoszczy.

Ucyfrowionych zostało również 11 srebrnych opraw książkowych ze Srebrnej Biblioteki księcia Albrechta Hohenzollerna i jego drugiej żony Anny Marii, które powstały w okresie 1545-1562.

Projekt został przyjęty w naborze nr POPC.02.03.01-IP.01-00-006/17 dla Działania 2.3 „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa” Poddziałania 2.3.1 „Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki” (typ II projektu: cyfrowe udostępnienie zasobów nauki).

Na ten cel Centrum Projektów Polska Cyfrowa przyznało dotację w wysokości 4 599 042,05 zł. Środki z funduszy europejskich stanowią 3 892 169,28 zł, a z budżetu państwa - 706 872,77 zł. Dzięki tej dotacji naukowe i kulturalne zasoby uniwersyteckich książnic UMK i UKW będą promować polską kulturę i naukę, a dodatkowo mogą przyczynić się do podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu. Projekt zakładał także wprowadzenie do międzynarodowego obiegu informacji 15 tys. rekordów egzemplarzy zasobów naukowych obu bibliotek, co z końcem lipca 2021 r. pozwoli uzyskać łącznie 43 tys. nowych dokumentów w domenie publicznej.

Listy zasobów opublikowanych w ramach POPC Polska Cyfrowa:

Szczegółowe informacje na temat projektu na stronie Biblioteki Uniwersyteckiej UMK.