Artykuły profesora Aleksandra Jabłońskiego online

2009-04-09

Na prośbę profesora Józefa Szudego z Instytutu Fizyki do Biblioteki Uniwersyteckiej trafiły wszystkie artykuły naukowe profesora Aleksandra Jabłońskiego, które zeskanowano opracowano i umieszczono online w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej za zgodą rodziny Profesora. Prace i odkrycia Profesora Jabłońskiego w dziedzinie optyki atomowo-molekularnej, a w szczególności na temat luminescencji i ciśnieniowego rozszerzania linii widmowych, zapewniły mu światowy rozgłos.Dziś 101 jego tekstów publikowanych w latach 1924-1978 w różnych czasopismach naukowych oraz wielu językach (pol. niem. fr. ang.) znalazło się w Internecie i mogą być od nowa analizowane, drukowane i przeglądane bez żadnych ograniczeń przez nowe pokolenia uczonych. Bibliotekarze zachowali chronologiczny układ tekstów oraz ich oryginalny wygląd.

W celach promocyjnych zamieszczono także informację skierowującą w haśle Profesora Aleksandra Jabłońskiego z Wikipedii (pol. i ang. ) do KPBC i pełnych tekstów artykułów.

Zachęcamy innych pracowników UMK o przekazywanie swojej spuścizny naukowej do Biblioteki Uniwersyteckiej zapewniając jednocześnie, że to co ukazuje się online w KPBC widoczne jest na całym świecie i doskonale promuje naukę toruńską.

Bożena Bednarek-Michalska, koordynator KPBC