Grant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2007-09-18

W ramach programu operacyjnego Dziedzictwo kulturowe. Priorytet 5: Tworzenie zasobów cyfrowych dziedzictwa kulturowego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu grant na realizację projektu zatytułowanego: Budowa kolekcji cyfrowej BALTICA (Pomeranica, Lituanica, Livonica) – ze zbiorów własnych. Celem projektu jest włączenie do otwartego europejskiego obiegu kultury zasobów do tej pory szerzej nieudostępnianych. BALTICA mają stanowić wkład cyfrowy BU w Toruniu w budowanie wspólnej kolekcji, która będzie służyła nie tylko polskim czytelnikom. BU w Toruniu posiada cenne zbiory związane z tą tematyką, od lat specjalizując się w gromadzeniu pomeraniców, balticów, vilnianów.

Projekt będzie realizowany od września 2007 r. do września 2008 r. Wymiernym efektem zadania będzie 1400 nowych obiektów cyfrowych: czasopism, książek, map, broszur, ulotek, grafik, pocztówek i innych które wzbogacą Kujawsko-Pomorską Bibliotekę Cyfrową.

W chwili obecnej trwają dyskusje i prace związane z selekcją materiałów do digitalizacji. Procedury technicznego przygotowania obiektów do digitalizacji są opracowane, bibliotekarze UMK mają już w tym zakresie duże doświadczenie, zatem wkrótce można się spodziewać efektów i nowych publikacji w KPBC.

Nasza biblioteka cyfrowa działa od roku 2005, liczba publikacji przekroczyła 15 tys., co plasuje ją w czołówce bibliotek cyfrowych w Polsce. Na bieżąco ukazują się materiały dydaktyczne, czasopisma naukowe, podręczniki i lektury dla studentów, regionalia udostępniane zarówno przez bibliotekę w Toruniu, jak i Bydgoszczy. Dzięki dobrej współpracy regionalnej zasób jest coraz ciekawszy i dobrze wpisuje się w potrzeby edukacyjne mieszkańców regionu. Pozyskiwanie grantów na digitalizację jest stałym elementem troski bibliotekarzy, ponieważ biblioteka cyfrowa wymaga dużych nakładów finansowych ze względu na nowe technologie i trudne, pracochłonne zadania wymagające fachowości i dokładności.

Bożena Bednarek-Michalska, Toruń, 14 września 2007.